Reklama

Czy możliwe jest odzyskanie środków, które zgromadziło się na koncie emerytalnym superannuation podczas pracy w ramach tymczasowego pobytu w Australii? To pytanie często przewija się wśród osób, które decydują się na powrót do ojczyzny.

Do 2021 roku wysokość składki emerytalnej opłacanej przez pracodawcę wynosić ma 12% wynagrodzenia. W przypadku, kiedy podczas tymczasowego pobytu w Down Under byliśmy aktywni zawodowo, istnieje szansa, że na naszym koncie emerytalnym zebrała się suma, którą warto postarać się odzyskać. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

Okazuje się, że tak.

Zwrot superannuation to dosyć powszechna praktyka wśród obcokrajowców przebywających na antypodach dzięki wizom tymczasowym. Departing Australia superannuation payment, czyli DASP to proces odzyskiwania zgromadzonych środków na rachunku emerytalnym, który jest możliwy po spełnieniu szeregu wymogów formalnych.

Czytaj też: Australijska emerytura pobierana w Polsce [Jak to działa?]

Jakie warunki należy spełnić?

  • należy posiadać środki zgromadzone na rachunku superannuation podczas pracy na wizie tymczasowej (z wykluczeniem subclass 405 i 410, tj. Investor Retirement)
  • wiza utraciła już ważność (lub prawo do pobytu zostało odebrane przez urząd)
  • aplikant opuścił już terytorium Australii
  • aplikant nie jest obywatelem Australii lub Nowej Zelandii

Jeśli spełniamy powyższe wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o DASP. Australian Taxation Office przestrzega jednak, że sam proces wymaga wcześniejszego przygotowania. Najlepiej jeszcze w momencie, kiedy znajdujemy się na antypodach, w celu sprawniejszego dostępu do dokumentacji i możliwości potwierdzenia jej autentyczności.

Chociaż cały proces przeprowadzić można całkowicie online, a według ATO nie powinien zająć on więcej niż 30 minut, tak w przypadku, jeśli chcemy mieć pewność, że całość wypełniona zostanie bezbłędnie, urząd sugeruje skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy podatkowego.

>> Wniosek online wypełnić można tutaj <<

Pamiętać jednak należy, że na zwrot superannuation mamy zaledwie 6 miesięcy od czasu opuszczenia Australii (zakładając, że nasza wiza utraciła ważność). Po tym czasie zgromadzone fundusze przepadają na rzecz australijskiego urzędu podatkowego (ATO) i zostają sklasyfikowane jako „unclaimed super money„.

Dodatkowo, warto pamiętać, że środki o zwrot których się ubiegamy mogą podlegać opodatkowaniu, dlatego nie powinno dziwić, kiedy odzyskane środki będą niższe niż te, które fizycznie zgromadziliśmy na rachunku. Dzieje się tak, ponieważ to nie my odpowiadamy za uiszczenie należnej kwoty podatku, a fundusz, który nadzoruje nasz rachunek superannuation.

Przeczytaj też: Wyjeżdżasz z Australii? Pamiętaj o należnym ci zwrocie podatku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika