Reklama

Zapotrzebowanie na pracowników w regionalnych obszarach Australii sprawia, że politycy rozważają wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią sprowadzanie siły roboczej spoza kontynentu.

Co więcej, potencjalnie to prawo umożliwi imigrantom przybyłym do kraju na nowych zasadach ubieganie się o stałą rezydencję w Down Under. Po negocjacjach z przedstawicielami pracodawców w regionie rząd podpisał pięcioletnią umowę umożliwiającą przedsiębiorcom z prowincjonalnych miejscowości w stanie Victoria zatrudnianie osób, których zatrudnienie spoza Australii było dotychczas utrudnione.

Umowa ma szansę na zaspokojenie potrzeb kadrowych w licznych branżach, w tym m.in. rolnictwie czy przemyśle turystycznym.

Co więcej, nowa wiza ma mieć także znacznie mniejsze wymagania względem biegłości posługiwania się językiem angielskim, dysponowania oszczędnościami pozwalającymi na bezpieczny start w Australii czy nawet zakresu umiejętności kandydata starającego się o wizę.

Według ministra ds. imigracji, Davida Colemana to rozwiązanie pozwoli nie tylko zatrudniać obcokrajowców na stanowiska, na które przedsiębiorcy nie mogą znaleźć pracowników wśród lokalnych społeczności, ale także pozwoli lepiej dostosować zapotrzebowanie na siłę roboczą, uwzględniając specyfikę danego regionu. Z naciskiem na obszary znajdujące się poza większymi miastami takimi jak Sydney czy Melbourne, bo to właśnie australijska prowincja cierpi na największy niedobór pracowników. Ukłon w stronę przedsiębiorców z mniej zaludnionych miast i miasteczek, polegający na ułatwieniu zatrudniania osób z innych krajów ma być kolejnym już krokiem, który docelowo ma zagwarantować stabilną sytuację na rynku pracy.

Dla osób wiążących swoją przyszłość z Australią z pewnością istotną informacją jest fakt, że nowy program daje szanse na ubieganie się o wizę stałego pobytu. Jak mówią urzędnicy, głównym wymogiem do przedłużenia swojego pobytu w kraju będzie przebywanie i pracowanie w prowincjonalnych częściach antypodów, aby faktycznie wspierać kondycję lokalnego rynku pracy.

Poza wprowadzeniem programu DAMA (Designated Area Migration Agreement) w stanie Victoria, rząd przedłużył także funkcjonujące już od 2015 roku porozumienie w stanie Northern Territory.

Dowiedz się więcej o wizach dla pracowników szukających zatrudnienia na prowincji na stronie internetowej Australian Department of Home Affairs lub podstronach dedykowanych programowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika