Reklama

Stan Queensland. 200 kilometrów na północ od Brisbane znajduje się formacja, która powinna być pozycją obowiązkową na liście miejsc do zwiedzenia dla każdego turysty przybywającego na wschodnie wybrzeże Australii. Mowa tutaj o Fraser Island, Wielkiej Wyspie Piaszczystej, miejscu znajdującym się na prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNSECO.

fraser island

Samo dotarcie na wyspę nie jest jednak wcale takie proste, ponieważ tam dostaniemy się tylko za pomocą promu. Ceny za podróż nie są wygórowane, ponieważ bez samochodu bilet w obie strony zaledwie to $60 za dorosłego i $30 za każde dziecko. Jednak aby w pełni korzystać z dobrodziejstw Wielkiej Wyspy Piaszczystej, zaleca się wybrać na eksplorację samochodem terenowym. Szczególnie, że tylko w ten sposób można skutecznie przemierzać liczącą 120 kilometrów długości i 25 kilometrów szerokości powierzchnię Fraser Island.

Chociaż turyści nie mogą w podróżować po obszarze całej wyspy, to zarządcy przygotowali dla nich liczne miejsca dedykowane kempingom. Nie brakuje też pokoi hotelowych, które wynająć można chociażby w Kingfisher Bay Resort lub Eurong Beach Resort. To właśnie w tamtych okolicach można zażyć kąpieli w jednych z najczystszych jezior na świecie.

A post shared by Australia (@australia) on

Co jednak jest tak wyjątkowego w Wielkiej Wyspie Piaszczystej? Przede wszystkim, poza piaskiem, od którego wzięła się nazwa tego miejsca, a który nagromadził się na wyspie w wyniku oddziaływań silnych prądów morskich, są to bujne lasy i mnóstwo drzew eukaliptusowych. Ten urodzaj flory na Fraser Island bierze się stąd, że podłoże piaskowe sprzyja rozwojowi grzybów, które korzystnie wpływają na rozrost m.in eukaliptusa. Wszystko to powoduje, że na Wyspie Piaszczystej możemy zaobserwować niecodzienny widok drzew rosnących na piasku, co już samo w sobie jest warte obejrzenia na własne oczy.

Cały ten obszar o powierzchni 1600 kilometrów kwadratowych jest też domem dla licznych zwierząt. To tutaj psy dingo, będące pewnego rodzaju symbolem Australii, występują w formie niezmieszanej i naturalnej genetycznie. Jest to jedno z niewielu miejsc na antypodach, gdzie można jeszcze zobaczyć dingo w swojej naturalnej postaci. Właśnie z tego powodu turyści są zobowiązani do przestrzegania zakazu przywożenia swoich psów na wyspę, aby uniemożliwić mieszanie ras, co zagroziłoby istnieniu tego skansenu „czystych genetycznie” dingo.

A post shared by Australia (@australia) on

Jednak nie oszukujmy się, największe uznanie w oczach turystów zbiera ponad 100-kilometrowa plaża ze złotym piaskiem na całej długości. Pełni ona na wyspie rolę autostrady, lotniska i chyba największego wabika dla przyjezdnych.

Chociaż Australia to ojczyzna wielu wyjątkowych destynacji turystycznych i niepowtarzalnych widoków, to Fraser Island jest jednym z tych miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Po prostu nigdzie indziej nie znajdziemy czegoś chociaż podobnego do Wielkiej Wyspy Piaszczystej i już samo to powinno stanowić wystarczającą rekomendację dla każdego potencjalnego turysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika