Reklama

Australia to jeden z najbardziej bezpiecznych krajów pod względem sanitarno-epidemiologicznym. Higiena i opieka medyczna są tutaj na wysokim poziomie. Mimo tego przed przyjazdem do Australii warto zrobić kilka szczepień. Dlaczego? Z powodu zamieszkiwania przez nas innej strefy klimatycznej nie mamy styczności z niektórymi chorobami występującymi na najmniejszym kontynencie świata.

Na jakie szczepienia warto się zatem udać?

Dobra wiadomość dla wszystkich turystów i imigrantów z Polski jest taka, że nie muszą oni posiadać specjalnych szczepień. Większość z nich mamy już zapewne za sobą. Są jednak rejony w Australii, w których jesteśmy bardziej narażeni na złapanie nieprzyjemnej choroby. Zapobiegawczym i tym wolącym dmuchać na zimne zaleca się wykonanie czterech szczepień. Na tężca, błonicę, polio i WZW typu B. Jeżeli w swoich planach wakacyjnych nie uwzględniamy podbojów lasów deszczowych, walk z kangurami i psami dingo, możemy darować sobie wszelkie biopreparaty na wściekliznę.

Błonica to choroba występująca praktycznie na całym świecie. Spowodowana toksycznymi bakteriami objawia się problemami z układem oddechowym i niedrożnością gardła. Warto się zastanowić nad zrobieniem szczepienia przed wyjazdem.

W przypadku tężca spraw wygląda tak, że większość osób jest na niego zaszczepiona. Choroba ta, podobnie jak błonica, występuje na całym świecie. Zarazić się można poprzez kontakt ze skażoną glebą (przy ranach). Przed wylotem powinniśmy się zorientować, kiedy nasze szczepienie na tężca traci wartość. Należy w takim przypadku przyjąć dawkę przypominającą.

Choroba Heinego – Medina przenoszona jest przez wirusa polio. Zazwyczaj zaraża się nim drogą pokarmową lub wziewną. Prowadzi on do trwałego i nieodwracalnego kalectwa. Zaszczepienie się na polio zalecane jest w przypadku wycieczki do krajów azjatyckich. Mimo to wiele osób podróżujących do Australii woli się ubezpieczyć i przed nią.

WZW typu B, czyli inaczej żółtaczka wszczepienna. Szczepienie, które warto posiadać w swojej karcie nie tylko ze względu na Australię. Jest przydatne podczas chirurgicznych czy stomatologicznych zabiegów.

Australia nie jest krajem, w którym występuje duże zagrożenie zakażenia się groźnymi chorobami. Osoby posiadające aktualne szczepienia bez większego zastanowienia (o ile nie jadą na dłużej w lasy deszczowe) mogą bezpiecznie spędzić tu wakacje. Wyżej wymienione szczepienie powinny być wykonane ok 4-6 tygodni przed planowaną podróżą.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika