Reklama

Osoby ubiegające się o wizę studencką mają obowiązek zaopatrzenia się w ubezpieczenie zdrowotne. Ważne jest, aby wcześniej zorientować się, gdzie je nabyć. Na stronie Urzędu Imigracyjnego znajduje się lista dotycząca firm ubezpieczeniowych, które są upoważnione do wydawania tego typu ubezpieczeń. Dobrze jest przed wyjazdem zapoznać się ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi OSHC (Overseas Student Health Cover).

Pierwsze i zasadnicze pytanie, jakie przychodzi nam na myśl, to ile kosztuje OSHC. Szacuje się, że znajduje się on w przedziale 35-50 (średnio 40) AUD na miesiąc. Należy je wykupić na cały okres wyjazdu. Często do jego wydania potrzebna jest karta zdrowia. Zazwyczaj otrzymuje się ją po zgłoszeniu do sekretariatu szkolnego.

Ubezpieczenie OSHC obejmuje wszelkie wypadki, schorzenia oraz choroby, które dotknęły nas podczas trwania wizy. Istnieją wyjątki, jakich ubezpieczenie studenckie nie pokrywa. Są to: wizyty dentystyczne, okulistyczne, zabiegi chirurgii plastycznej, zabiegi fizykoterapeutyczne czy terapie alternatywne. Aby móc korzystać z tych usług należy wykupić poszerzony pakiet ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku możemy podjąć leczenie wyłącznie u lekarza rodzinnego, lekarza specjalisty (rentgen, krew), szpitali publicznych (od umieszczenia w szpitalu po opiekę pooperacyjną) oraz prywatnych szpitali, które zawarły umowę z firmą ubezpieczeniową.

Wszelkie wizyty w placówkach zdrowia musimy opłacić sami, jeżeli lekarz nie jest na liście przekazanej nam przez firmę ubezpieczycielką. Dopiero później można się ubiegać o zwrot kosztów z ubezpieczenia. Najlepiej więc korzystać z lekarzy oferowanych przez usługodawcę OSHC. Wtedy nasze wizyty są bezpłatne za okazaniem karty ubezpieczenia. Może zaistnieć również sytuacja, w której lekarz pobiera większe opłaty niż standardy rządowe (ubezpieczenie uwzględnia stawki podane przez rząd). W takim przypadku musimy sami dopłacić różnicę z tego wynikającą.

Warto porządnie zastanowić się przed wyborem dodatkowych rozszerzeń ubezpieczenia. O wypadek lub chorobę w podróży nietrudno, a koszty leczenia w Australii w porównaniu do Polski są często astronomiczne. W tym przypadku nie warto oszczędzać na zdrowiu.

1 KOMENTARZ

  1. warto dodać, że wspomniany koszt ubezpieczenia $35-50/ za miesiąc pobytu dotyczy osób składających wniosek o wizę jako singiel, starając się o wizę z partnerką/partnerem koszt wzrasta z ok $500 za rok do ponad $2000. Ta nieproporcjonalna różnica kosztów jest uzasadniania tym, że pary mogą mieć dzieci podczas pobytu w Australii i ma to pokryć dodatkowe koszty badań i opieki. Wykupienie „pojedynczych” ubezpieczeń dla dwóch osób składających jeden wniosek o wizę jako para, najprawdopodobniej może zakończyć się nieprzyznaniem wizy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika