14.3 C
Melbourne, AU
poniedziałek, 20 Listopad, 2017

Lista SOL i CSOL

Fora Forum dyskusyjne Praca Lista SOL i CSOL

Ten temat zawiera 7 odpowiedzi, ma 7 głosów i był aktualizowany ostatnio przez  karolina 5 miesiące, 2 tygodnie temu.

Oglądasz 8 postów - 1 przez 8 (z 8 łącznie)
 • Autor
  Wpisy
 • #1761

  janekjan
  Participant

  Hej wszystkim. Z tego co się orientuję Australia rokrocznie przyznaje około 100 tysięcy wiz stałego pobytu na podstawie kwalifikacji zawodowych. Nie trzeba się ubiegać o żadne nominacje na swój zawód lub sponsoring rodziny. Jak to wygląda w przypadku listy CSOL? Zdania są podzielone, jednak wydaje mi się, że należy wtedy czekać na wyżej wymienione nominację bądź w przypadku rodziny w Australii na sponsoring. Często pojawiają się jakieś poprawki na tych dwóch listach. Zakładam temat by, na bieżąco informować się wzajemnie o skreślonych lub dodanych zawodach.

  #1764

  asienka
  Participant

  Gdzieś na tej stronie chyba pojawił się artykuł tego dotyczący. No nie mniej jednak lista CSOL wymaga uzyskania nominacji na dany zawód bądź sponsoringu. Sprawa jest jasna zawody z listy CSOL nazwałabym zawodami awaryjnymi. Nie są potrzebne na „już” jak w przypadku SOL, gdzie jak znasz język otrzymujesz wizę.

  #1768

  motojacek
  Participant

  Nie wiem czy sama znajomość języka jest gwarancją wizy. Na wizę skała się masa czynników. Od znajomości angielskiego, po doświadczenie zawodowe. We wnioskach wizowych zwraca się uwagę na wykształcenie i ewentualny staż w Australii (też jest wysoko punktowany). Listy CSOL i SOL są bardzo pomocną rzeczą jeśli chodzi o szukanie zawodu i szanse na uzyskanie wizy pracowniczej. Nie są jednak jedyną rzeczą po, której Australia przyjmie was z otwartymi rękami 😉

  #1769

  janekjan
  Participant

  Dzięki za szybkie odpowiedzi. Mam pytanie czy ktoś z was orientuje się gdzie mogę znaleźć jakie zawody wypadły z obu list,a jakie zostały do niej dodane ? Mówi się cały czas o różnorodnych zmianach. Nie mogę jednak znaleźć aktualnego CSOL lub SOL. Jeszcze jedno pytanie czy ktoś z Was orientuje się kiedy (w jakim okresie) zostają wypuszczane nowe listy zawodów?

  #1788

  paprotek
  Participant

  Nowe listy obowiązują od 19 kwietnia 2017 . Tutaj masz link do tej listy : https://www.acacia-au.com/mltssl.php . Generalnie proponuję poszperać tutaj , ponieważ jest to najbardziej rzetelne źródło informacji: http://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists .

  #1891

  luizos
  Participant

  @paprotek, dodał bardzo fajną stronę, prawda potwierdzam w miarę na bieżąco można obserwować zmiany na listach. Myślę, że jest kilka takich zawodów, które poszukiwane są praktycznie non stop. Nie schodzą cały czas z listy. jest ich niedobór więc warto się im przyjrzeć i może poszlifować swoje umiejętności w kraju w tym kierunku.

  #1899

  andrzej
  Participant

  Według mnie nie ma czegoś takiego jak „stały zawód”. Fakt faktem są jakieś trendy wśród określonych grup pracowniczych. W sensie, że jest na nich ciągłe zapotrzebowanie. Nigdy nie wiesz, czy ucząc się np. na stolarza przez kilka lat, ten zwód będzie nadal potrzebny. Być może skończy się na niego zapotrzebowanie lub przeskoczy on na CSOL, które jest bardziej niewygodną listą w kierunku otrzymania wizy.

  #1900

  karolina
  Participant

  @andrzej ma racje. Dlatego te listy są co jakiś czas uaktualniane. Co więcej to, że zawód np. kucharza jest obecnie potrzebny to nie jest równoznaczne z tym, że za rok tez tak będzie. CSOL wygląda trochę inaczej, jak nie pozyskasz nominacji państwowej lub nie znajdziesz sponsoringu to szczerze powiedziawszy trudno wtedy starać się o wizę pracowniczą.

Oglądasz 8 postów - 1 przez 8 (z 8 łącznie)

Deve estar logado para responder a este tópico.