Reklama

Przybywając do Australii i rozpoczynając poszukiwania pracy, często zderzamy się z nieznajomością lokalnego rynku pracy i ciężko jest nam odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Okazuje się bowiem, że poszukiwanie zatrudnienia w Polsce różni się od tego, co zostaliśmy w Australii. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik, który pozwoli na skuteczne poszukiwania pracy w nowym kraju.

  1. Przede wszystkim przygotuj australijskie résumé [Sprawdź, jak to zrobić]. Warto pamiętać, że CV w Australii wygląda odrobinę inaczej niż to, które przygotowujemy na polski rynek. Warto zadbać o to, aby nasz dokument odpowiadał australijskim standardom i spełniał tutejsze normy. Nie tylko ułatwi to pracę australijskiemu rekruterowi, ale także pokaże zainteresowanym, że z łatwością przychodzi nam dostosowanie się do panujących wymogów.
  2. Przeglądaj oferty pracy online. Warto korzystać tutaj z wszystkich możliwych mediów, ponieważ zwiększa to ilość ofert oddanych do naszej dyspozycji. Na pierwszy ogień warto wypróbować oficjalny portal z ogłoszeniami o pracę przygotowany przez australijską administrację – JobSearch.gov.au. Nie należy też zapominać o miejscach takich jak Seek.com.au, strony agencji pracy, jak np. Randstad czy agregator ofert pracy z różnych zakątków internetu, czyli Indeed.
  3. Nie zapominaj o prasie. Pomimo tego, że to internet jest dzisiaj głównym źródłem informacji, wielu pracodawców wciąż korzysta z reklamy w lokalnych gazetach, aby znaleźć pracowników. Koniecznie zaopatrz się w egzemplarz lokalnej gazety i sprawdź czy nie ma tam ofert, które mogłyby cię zainteresować.
  4. Grupy polonijne. Pomimo tego, że nie mamy jeszcze własnej sieci znajomych w Australii, jeśli przyjechaliśmy tutaj niedawno, nie należy lekceważyć siły australijskiej Polonii. Skupiona na licznych grupach na Facebooku pomaga sobie wzajemnie, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Dlatego warto poszukać grupy, która działa w naszym mieście, jak np. Polonia Melbourne, Polacy w Perth czy Praca studencka w Sydney, aby być na bieżąco z ofertami pracy, na które natknęli się nasi rodacy.
  5. Facebook to jednak nie tylko Polonia. Istnieją też dedykowane grupy pracy w danych miastach, gdzie każdy poszukujący zatrudnienia może przejrzeć oferty lokalnych pracodawców. Strony pokroju Melbourne Jobs czy Sydney Jobs to tylko dwa z setek podobnych grup działających na Facebooku.
  6. Bądź gotowy do napisania listu motywacyjnego. Nie każdy przedsiębiorca będzie go wymagał, ale warto mieć w zanadrzu list motywacyjny, który można wysłać wraz z CV. Warto uargumentować w nim, dlaczego jesteśmy zainteresowani akurat tą ofertą pracy i akcentować nasze silne strony.
  7. Odwiedź miejsca, gdzie może być duża rotacja pracowników lub szukaj ogłoszeniach na witrynach sklepów i lokali. Często pracodawcy wybierają, aby rekrutację prowadzić we własnym zakresie, wywieszając na sklepowej witrynie informację o poszukiwaniu pracownika. Warto wtedy wybrać się na spacer po dzielnicy usługowej twojego miasta i odwiedzać miejsca, gdzie twoim zdaniem mogą szukać nowych pracowników. Zostaw tam CV i poproś o zapoznanie się z nim. Często jest to metoda, która działa na twoją korzyść, bo potencjalny pracodawca widzi od razu z kim ma do czynienia.

Nawet jeśli poszukiwania pracy w Australii nie idą na początku po naszej myśli, to warto pamiętać, aby dać sobie taryfę ulgową. Jesteśmy w końcu nowi na australijskiej ziemi i nie do końca znamy jeszcze lokalne zwyczaje i zasady panujące na rynku pracy. Wszystkiego nauczymy się z czasem, a każda rozmowa kwalifikacyjna zostawia nas z nowym zasobem wiedzy i bezcennym doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika