Reklama

Tylko w ciągu ostatniego roku aż 100 000 Polaków zdecydowało się na emigrację do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Belgii i Austrii. Chociaż rozmiar tej grupy może robić wrażenie, to jednak wciąż tylko niewielka część całości, która postanowiła zacząć życie na obczyźnie od 2004 roku, bo według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego poza Polską przebywa aż 2 miliony obywateli. Większość z nich wśród powodów, dla których opuściła kraj, podaje względy ekonomiczne.

W połowie września firma Euro-Tax opublikowała raport podsumowujący, jak emigranci z Polski radzą sobie na obczyźnie, który rzuca światło na to, czy osoby decydujące się na zmianę kraju zamieszkania poprawiły swoją sytuację finansową.

4 521 złotych brutto. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w Polsce w II kwartale 2018 roku według wyliczeń GUS. W przeliczeniu na kwotę netto, po opłaceniu składek emerytalnych, zdrowotnych, rentowych czy uiszczeniu zaliczki na poczet podatku dochodowego, z tej kwoty pozostaje około 3 200 złotych. Tyle, jeśli chodzi o tak zwaną średnią krajową.

Jeśli natomiast weźmie się pod uwagę dominantę, czyli najczęściej występującą wartość, to według najnowszych danych przedstawionych przez GUS (ostatnie dane pochodzą z 2016 roku) to 2 074 złotych brutto, czyli w przybliżeniu 1511 złotych netto. Nie może zatem dziwić spore zainteresowanie, jakie wzbudził raport firmy Euro Tax, podsumowujący kondycję finansową Polaków przebywających za granicą. Z dokumentu wynika, że statystyczny Polak mieszkający na obczyźnie zarabia średnio 7700 złotych miesięcznie, co jest kwotą o 10% wyższą niż jeszcze rok temu.

Europejskie kraje, w których Polacy radzą sobie najlepiej
Irlandia Wielka Brytania Niemcy
ponad 8600 PLN ponad 7800 PLN prawie 7800 PLN

 

Średnie wynagrodzenie w Australii w II kwartale 2018 roku, z uwzględnieniem premii oraz nadgodzin, wynosi 7165 AUD brutto, co przekłada się na kwotę 19 104 PLN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika