Reklama

Historia Polaków migrujących do Australii sięga drugiej połowy XIX w. Głównym miejscem, w którym nasi rodacy najchętniej się wtedy osiedlali była południowa część tego kraju. Kolejna duża fala emigracji w te rejony świata nastąpiła po II Wojnie Światowej. Polonia jednak nie była wówczas wyjątkowo liczna. Wynosiła raptem ok. 6,5 tysiąca osób. Dopiero w latach 1947-1954 rozpoczęła się masowa migracja Polaków. Głównym kierunkiem stała się Australia. Szacuje się, że liczba osób wyjeżdżających na najmniejszy kontynent wyniosła w tym czasie ok. 50 tysięcy osób. Najwięcej Polaków znajdowało się wtedy w stanie Wiktoria.

Według najnowszych danych Polonia w Australii liczy ok. 190 tysięcy osób. Główną grupą społeczną, której napływ na tutejsze tereny jest obecnie największy, są młodzi ludzie. Większość z nich emigruje na studia bądź w poszukiwaniu pracy na tzw. kontrakty. Znaczna część z nich deklaruje, że podczas swojego pobytu w krainie Down Under będą starali się o uzyskanie wizy stałego pobytu.

Z danych pozyskanych z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Sydney wynika, że największe skupisko Polaków znajduje się w stanie Wiktoria (ok. 55 tysięcy osób). Drugie miejsce zajęła Nowa Południowa Walia z wynikiem 48 tysięcy rodaków. W Queensland postanowiło się osiedlić 24 tysiące Polaków.

Największe skupiska Polonii znajdują się w Sydney i Melbourne. Z relacji zamieszkałych tam Polaków wynika, że ich społeczność funkcjonuje bardzo prężnie. Stanowi dobrze zorganizowaną grupę ludzi, która bez większych przeszkód działa w obszarach oświaty, kultury i niesienia wzajemnej pomocy. Dzięki sprawnie funkcjonującej polityce wielokulturowości, Australia stała się miejscem akceptującym i wspierającym działania poszczególnych grup etnicznych na jej terytorium. W związku z tym Polacy mogli założyć różnego rodzaju organizacje np. opieki społecznej, kluby sportowe, stowarzyszenia, szkoły, harcerstwo, zespoły taneczne, ośrodki religijne czy polskie czasopisma. Część z nich zrzeszona jest w Radzie naczelnej Polonii australijskiej.

Zorganizowana Polonia działa w około 200 organizacjach na różnych szczeblach i o różnych profilach. Duża część z nich stanowi kontynuację stowarzyszeń założonych w latach 1947-1954.

1 KOMENTARZ

  1. Wiam bardzo chciałbym poznać Australie od zawsze pasjonowała mie kultura rdzenych mieszkańcow Aborygenów . I życia zwykłych ludzi zyjących ich codzienoś.Nie jestem z oblogowana czy bym chciałam zostać w Australi mam już swoje lata (45 lat) Bardzo ciognie mnie w nieznane .I tu przez wielu czytając nasunie się opowiedz kup sobie wyjazd las minet do Australi . Nie intersuje mnie poznanie pocztówkowe i hotelowe tego pieknego i fasnującego kraju i kotynetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika