Reklama

Przeprowadzka do innego kraju zawsze jest wyzwaniem. Nie tylko dlatego, że musimy pogodzić się z opuszczeniem najbliższych i wyruszeniem na drugi koniec świata, ale także ponieważ w każdym kraju panują inne zasady i prawa. Przygotowując się psychicznie na postawienie stopy na nowej, dziewiczej dla nas ziemi często zapominamy o konkretach, które musimy zrobić, aby sprawnie rozpocząć życie na emigracji.

Jakie zatem powinny być nasze pierwsze kroki, kiedy chcemy przeprowadzić się do Australii i bez przeszkód zacząć się tu aklimatyzować?

Tax File Number (TFN) to podstawa

Aby móc legalnie pracować lub generować opodatkowany przychód w innej formie, np. dzięki inwestycjom lub dywidendom, potrzebujemy Tax File Number, czyli indywidualnego  numeru podatkowego przyznawanego każdej dorosłej osobie w Australii. Nawet, jeśli nie posiadamy tutejszego obywatelstwa czy nawet stałej rezydentury, powinniśmy zadbać o TFN, jeśli myślimy o pracy w Down Under. Warto pamiętać, że aplikować o numer podatkowy można przez internet.

Aplikuj online

Wybierz odpowiednie konto bankowe

Przyjeżdżając do Australii, z całą pewnością planujemy znaleźć zatrudnienie na chociaż część etatu, aby móc sobie poradzić ze stosunkowo wysokimi kosztami życia w kraju. Procedury dotyczące zakładania konta bankowego dla obcokrajowców w australijskich bankach są dosyć proste i często potrzebowali będziemy jedynie paszportu. Zatem najtrudniejszą częścią będzie wybór instytucji, która najbardziej będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Warto przyjrzeć się w takim wypadku ofertom tzw. „Big Four”, czyli czwórce największych australijskich banków i sprawdzić, jakie warunki oferują nowym klientom. Do grona „Wielkiej Czwórki” zaliczają się:

  • National Australia Bank
  • Commonwealth Bank
  • Australia and New Zealand Banking Group
  • Westpac

Jeśli natomiast do naszego wyjazdu chcemy przygotować się tak bardzo, jak tylko możliwe, warto pamiętać, że niektóre banki oferują możliwość otworzenia konta jeszcze zanim przyjedzie się do Australii. Taką usługę oferuję m.in. Commonwealth Bank. Po uporaniu się z formalnościami wystarczy, że po przyjeździe do Australii stawimy się w placówce i pracownik dokona identyfikacji naszej tożsamości. Po tym procesie uzyskamy pełny dostęp do naszego konta.

Wymień polskie prawo jazdy

Chociaż, jak dowiedliśmy w poprzednich artykułach, nie zawsze konieczne jest przetłumaczenie polskiego prawa jazdy, aby legalnie poruszać się po australijskich drogach, tak w niektórych sytuacjach niezbędne może być uzyskanie lokalnego odpowiednika. Najczęściej prawo wymaga od nas, aby dokonać tego w ciągu trzech miesięcy od daty przybycia do Australii.

Znajdź operatora telefonu komórkowego, który ma ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb

Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach każdy z nas korzysta na co dzień z platform pokroju Skype czy Facebook, które umożliwiają nam kontakt z bliskimi na drugim końcu świata, nie warto lekceważyć kwestii rozsądnego wyboru operatora sieci komórkowej. Tutaj nie ma złotego rozwiązania – inną firmę wybierzemy, jeśli będziemy chcieli wysyłać smsy do Polski, inną jeśli postanowimy aktywnie szukać pracy i wykonywać mnóstwo połączeń do firm w Australii. W tym przypadku najlepiej jest skorzystać z porównywarki, która nie tylko pokaże nam, jaki plan taryfowy będzie dla nas najkorzystniejszy, ale także udostępni informacje dotyczące tego, jaki zasięg będziemy mieli w naszej okolicy.

Porównaj oferty operatorów

Jeśli uważamy natomiast, że załatwienie tych i innych formalności związanych z rozpoczęciem nowego życia w Australii może być ponad nasze siły, warto rozważyć skorzystanie z usług firm, które specjalizują się w pomocy Polakom wybierającym się do krainy Down Under. Do takich z całą pewnością zalicza się Australia Study, które nie tylko pomaga w procesie uzyskania wizy, ale także ułatwia sprawny start już na miejscu.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika