Reklama

Faktem jest, że australijscy rezydenci, którym nie udało się jeszcze uzyskać tutejszego obywatelstwa, a którzy zgromadzili już wystarczające środki, aby móc nimi rozsądnie dysponować, często rozglądają się za atrakcyjnymi sposobami do zainwestowania i powielenia swojego kapitału. Wśród lokalnej Polonii często panuje jednak błędne przekonanie, że jako obcokrajowcy mają oni utrudnione zadanie i aby skutecznie obracać swoimi środkami muszą poczekać na otrzymanie australijskiego paszportu. Nic bardziej mylnego, w Australii nawet nie-obywatele mogą otworzyć firmę i być panami własnego losu. Przywilej ten nie jest zarezerwowany wyłącznie dla posiadaczy wizy biznesowej.

Wizy biznesowe

Pomimo tego, że program wizowy przewiduje rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy planują inwestycje w Australii, tak zazwyczaj wymagają one nakładów przerastających drobnych przedsiębiorców i small business. Department of Immigration & Border Protection wyróżnia 3 rodzaje zagranicznych nakładów inwestycyjnych.

 • 1 500 000 dolarów wysokości inwestycji w okresie 4 lat (Investor stream)
 • 5 000 000 dolarów wysokości inwestycji w okresie 4 lat (Significant Investor stream)
 • 15 000 000 dolarów wysokości inwestycji przez 1 rok (Premium Investor stream)

Aby rozważać aplikowanie o biznesową wizę stałego pobytu, należy spełniać minimum najniższy warunek, czyli inwestycję w wysokości $1 500 000. Dopiero wtedy spełniamy jeden z warunków subclass 188, 888 czy 891. W przypadku wiz 890 i 892, nie są konieczne aż tak wysokie nakłady finansowe, jednak wciąż musimy udowodnić, że prowadziliśmy działalność gospodarczą na terenie Australii przez ostatnie 2 lata.

Chcę zacząć – jak to zrobić?

Odejdźmy jednak na chwilę od świata wielkiego biznesu i milionowych nakładów i przyjmijmy powszechny scenariusz. Zwykła osoba, której udało odłożyć się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów, planuje zrezygnować z pracy i zacząć żyć na własny rachunek, nie mając nad swoją głową szefa. Co można zrobić w takiej sytuacji, zakładając, że nie ma się australijskiego obywatelstwa?

 1. ABN i ASIC to podstawa. Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy w Australian Securities & Investments Commission, zaraz potem musimy zająć się uzyskaniem ABN w Australian Business Register. Wymaga to nie tylko dokonania wyboru struktury działalności, ale także podjęcia szeregu działań, aby ABR zgodziło się przyznać nam identyfikator firmy, w tym:
 • konsultacje z doradcą finansowym, biznesowym lub podatkowym
 • przygotowanie biznesplanu lub prognoz finansowych firmy
 • przygotowanie kampanii reklamowych, stworzenia profili firmy w mediach społecznościowych oraz przygotowanie strony internetowej
 • kupno wizytówek
 • aplikowanie o finansowanie w banku lub u prywatnego inwestrora (w przypadku, jeśli nie posiadamy wkładu własnego)
 • podpisanie umowy ubezpieczenia od szkód potencjalnie wyrządzonych przez biznes
 • rejestracja w organizacjach branżowych
 • rejestracja patentów i znaków towarowych
 • kupno lub najem lokalu oraz wyposażenia
 • rekrutacja pracowników
 • przygotowywanie wycen potencjalnym klientom lub aktywne poszukiwanie klientów

SPRAWDŹ PEŁNĄ LISTĘ WARUNKÓW ABR

Samo Australian Business Registry przyznaje, że nie wymaga spełnienia wszystkich warunków, jednak konieczne jest spełnienie przynajmniej części rzeczy z powyższej listy, aby uzyskać ABN.

W całym procesie przydatna może okazać się checklista przygotowana przez urząd – do pobrania tutaj.

2. Otworzenie biznesowego konta bankowego

3. Sprawdzenie, jakie licencje i pozwolenie są wymagane w wybranej branży, po czym ubieganie się o nie.

4. Upewnienie się, jakie podatki będziemy musieli płacić prowadząc konkretną działalność w danym stanie.

Czy dam radę bez australijskiego partnera?

Tak, pamiętać jednak należy o tym, że podczas wyboru struktury firmy należy wskazać minimum jednego członka zarządu, który jest australijskim rezydentem, a który będzie odpowiadał za działania firmy i może ponieść odpowiedzialność finansową lub karną za prowadzenie działalności niezgodnie z prawem. W przypadku, jeśli nie dopełnimy tego obowiązku możemy liczyć się z mandatem w wysokości powyżej $1000, a nawet sprawą w sądzie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika