Reklama

Urząd imigracyjny w stanie Western Australia opublikował właśnie nową listę zawodów, które należy wykonywać, aby mieć szansę na uzyskanie wizy 190 lub 489. Kwestią budzącą największe kontrowersje w związku ze zmianami jest drastyczne ograniczenie pozycji – do tej pory na liście znajdowało się 178 profesji umożliwiających otrzymanie wizy. Obecnie tylko przedstawiciele 18 zawodów mogą starać się o otrzymanie prawa do pobytu w WA.

Na tegorocznym Skilled Migration Occupation List dla stanu Western Australia zostały wyłącznie specjalizacje powiązane ściśle ze służbą zdrowia, w tym pielęgniarki, interniści, lekarze specjaliści, psychiatrzy czy chirurdzy.

Sprawdź pełną listę zawodów

Jakie wymagania należy jednak spełnić, aby móc ubiegać o powyższe wizy i myśleć o rozpoczęciu kariery w WA?

  1. Należy wysłać EoI (Expression of Interes) w programie SkillSelect na stronach border.gov.au
  2. Jeśli w oparciu o informacje podane w EoI urzędnicy imigracyjni stwierdzą, że spełniamy minimalne wymagania programu wizowego (minimum 60 punktów), możemy otrzymać zaproszenie do state nomination
  3. Liczba punktów, które uzyskujemy podczas wysłania EoI zależą od spełnienia takich warunków jak fakt przepracowania minimum 3 lat w ciągu ostatniej dekady w zawodzie znajdującym się na liście zawodów poszukiwanych (lub 1 roku, jeśli pracowaliśmy w tym zawodzie na terenie Australii) czy znajomości języka angielskiego
  4. Dodatkowymi warunkami są możliwość udowodnienia, że posiadamy środki wystarczające na pokrycie kosztów życia w WA przez 3 miesiące od daty przybycia oraz posiadanie kontraktu zatrudnienia na stanowisku z listy zawodów poszukiwanych w pełnym wymiarze godzin na czas minimum 12 miesięcy

Należy także pamiętać, że otrzymanie zaproszenia do state nomination nie jest równoznaczne z tym, że otrzymamy state nomination, nawet jeśli uzyskamy minimum punktów, które są wymagane przez prawo.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w oficjalnych wytycznych Department of Training & Workforce Development działającym w stanie Western Australia.

Redukcja profesji na liście dla wiz 489 i 190 jest kolejnym krokiem mającym ograniczyć imigrację specjalistów spoza granic Australii i ułatwić znalezienie zatrudnienia osobom już znajdującym się na kontynencie. W kwietniu rząd Malcolma Turnbulla ogłosił zmiany w programie wizowym, które mają ograniczyć rosnącą stopę bezrobocia wśród Australijczyków, którzy przegrywają z obcokrajowcami w oczach pracodawców, czego efektem było m.in. zniesienie wiz 457.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika