Reklama

O Australii można mówić wiele. Wiele można też pisać. Często jednak, planując przygotowania do wjazdu na antypody lub po prostu, kiedy chcemy poszerzyć naszą wiedzę o tym kraju, ciężko jest znaleźć rzetelne i wartościowe opracowanie. Książek o Down Under na przestrzeni lat powstało wiele, w dzisiejszym artykule skupimy się jednak na próbie wybrania najlepszych książek o Australii pisanych przez polskich podróżników.

1. Julia jest w AustraliiJulia Raczko (2016, wydawnictwo Pascal)

julia jest w australiiKsiążka Julii Raczko to prawdziwa skarbnica wiedzy o Australii takiej, jakiej nie widzi się na filmach z YouTube czy zdjęciach na Instagramie. To kompendium, jakie powinien przyswoić sobie każdy, kto planuje wybrać się do Down Under. Jak pisze sama autorka na swojej stronie internetowej, „to nie jest Australia przez różowe okulary”. To ponad 300-stronnicowy poradnik mówiący o tym, co warto zobaczyć, jak przygotować się do eksploracji Krainy Kangurów i z czym ma się do czynienia, kiedy już podejmie się decyzję o wyruszeniu na drugi koniec świata. Julia Raczko w swojej książce przygotowuje nas na to, co stanie się, kiedy postawimy stopę na australijskiej ziemi. Przeplatana licznymi anegdotkami i historiami z życia „Julia jest w Australii” bawi, uczy i przestrzega. 

 

2. Busem przez świat. Australia za 8 dolarówKarol Lewandowski (2016, wydawnictwo Sine Qua Non)

busem przez światDuetu Karol Lewandowski i Ola Ślusarczyk nie trzeba przedstawiać internautom, którzy obserwują polskich podróżników w mediach społecznościowych. Ekipa Busem przez świat od lat dostarcza niesamowitych materiałów ze swoich podróży po świecie. W 2016 roku w następstwie ich wojaży światło dzienne ujrzała książka „Busem przez świat. Australia za 8 dolarów”, która nie tylko w obrazowy sposób opisuje przygody, jakie podróżnicy napotkali na swojej drodze podczas pobytu na antypodach, ale także instruuje, w jaki sposób tanio przeżyć niezapomnianą przygodę w Australii. Nie znajdzie się tutaj wprawdzie historii o pobytach w najpopularniejszych turystycznych resortach, ale dowiemy się o emocjonujących przygodach, jakie w trakcie 4-miesięcznej podróży doświadczyli na całym australijskim kontynencie.

 

3. Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ogniaMarek Tomalik (2015, wydawnictwo Burda Książki)

Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ogniaMarek Tomalik z całą pewnością nie jest showmanem. Nie można mu jednak odmówić dwóch rzeczy: po pierwsze kocha i rozumie Australię, a po drugie bezbłędnie potrafi te uczucia przelać na papier. Zafascynowany lokalną kulturą, historią i klimatem Tomalik zabiera czytelnika w podróż po aborygeńskich osiedlach, przez wielkie metropolie, na obleganych przez turystów plażach i dziczy kończąc. Ta publikacja pełna nieznanych szerzej faktów o Down Under z całą pewnością pomoże lepiej poznać ten kraj każdemu, kto interesuje się najmniejszym kontynentem świata. Marek Tomalik wiele miejsca w swojej książce poświęca aborygenom i sam niejako czerpiąc inspirację z ich filozofii życia korzysta ze swojego pobytu na antypodach, aby wybrać się w duchową podróż po odległych zakątkach kraju, zarażając czytelnika fascynacją Australią i wszystkim, co z nią związane.

 

4. Lady AustraliaMarek Tomalik (2013, wydawnictwo Bezdroża)

lady australia

Chociaż Marek Tomalik ma na swoim koncie niejedną i nie dwie książki o Australii, jego publikacje różnią się od większości tytułów dostępnych na rynku. Zarówno „Lady Australia”, jak i opisywane powyżej „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia”, to poza tradycyjnymi podróżami po pełnej kontrastów i sprzeczności Krainie Kangurów także pełna głębi wędrówka do miejsc, które zdają się być zapomniane, choć na to nie zasługują. Tomalik na swój charakterystyczny sposób opisuje, jak Australię można doświadczać, na co zwracać uwagę, a co jest w tym kraju absolutnie wyjątkowe.

 

5. AustralijczykMarek Niedźwiecki (2015, wydawnictwo Wielka Litera)

Marka Niedźwieckiego kojarzyć można przede wszystkim z jego audycji w Polskim Radiu, jednak dziennikarz wcale nie kryje się ze swoją wielką fascynacją Australią. Od lat regularnie odwiedza ten kraj, fotografuje go i spisuje swoje przemyślenia i doświadczenia z antypodów. Efektem tych podróży jest pozytywnie przyjęta przez krytyków książka „Australijczyk” z 2015 roku. Pozycję tę warto polecić każdemu ze względu na to, że Niedźwiecki nie opisuje swoich obserwacji po kilkutygodniowym pobycie w Down Under. Autor kraj ten odwiedza regularnie od lat. Rozumie panujące tu zasady i był w niezliczonych miejscach, często w takich, o których turyści nie mają pojęcia. Niedźwiecki dzięki temu czuje się już trochę tytułowym Australijczykiem. Ta perspektywa i bogate doświadczenia pisarza sprawiają, że książkę czyta się z autentyczną przyjemnością. 

 

6. AustraliaBarbara Dmochowska (2014, wydawnictwo Bernardinum)

Dmochowska AustraliaCzego oczekujemy od dobrej książki o Australii? Przemierzania tego ogromnego kraju wzdłuż i wszerz, spania pod gołym niebem, spotkaniami z niebezpieczną fauną i zachwytami nad niezapomnianymi widokami, których tak naprawdę do końca nie da się opisać. W „Australii” Barbary Dmochowskiej to wszystko znajdziemy. Znajdziemy też tutaj ledwo poruszające się po drodze auto, w którym dwójka podróżników wybrała się w tę wymagającą podróż, aby jeszcze bardziej urozmaicić sobie całą wyprawę. Dzięki temu Dmochowska dodała odrobinę świeżości do tego, czego moglibyśmy się spodziewać po podobnej publikacji, dlatego śmiało można polecić ten tytuł każdemu, kto jest głodny podróżowania w ekstremalnych warunkach… albo chociaż solidnej lektury na ten temat.

 

 

7. Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940 Lech Paszkowski (2008, wydawnictwo Kucharski)

Polacy w Australii i OceaniiRównie ciekawa pozycja, choć bardziej dla osób zainteresowanych samą historią Australii i wpływie Polaków na to, jak obecnie wygląda ten kraj. Sama książka zyskała drugie życie dzięki wydaniu elektronicznej wersji. W następstwie czego tytuł Lecha Paszkowskiego, wcześniej trudno dostępny, teraz z łatwością trafić może na nasze smartfony czy tablety. Autor przybliża w książce sylwetki artystów, sportowców, społeczników i wielu innych, którzy zostawili po sobie wspomnienie na antypodach. Ebook do nabycia znaleźć można pod poniższym linkiem:

Polacy w Australii i Oceanii 1700-1940 – Księgarnia Internetowa PWN

I chociaż ciężko byłoby wymienić wszystkie lektury, które warto polecić każdemu miłośnikowi Australii, to z całą pewnością zapoznanie się z opisanymi powyżej tytułami pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć sam kraj, ludzi tam mieszkających, ale przede wszystkim da przedsmak przygody, jaką odczuwa się wybierając w podróż na drugi koniec świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika