Reklama

Podobnie jak w Polsce, tak i w Australii istnieje najniższe wynagrodzenie za pracę zagwarantowane przez prawo. Pracując tutaj, niezależnie od tego czy posiada się obywatelstwo polskie czy australijskie, chroni nas ten sam pakiet ustaw, który ma na celu obronić nas przed nieuczciwymi pracodawcami. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tzw. „najniższej krajowej” w Australii?

Kiedy mogę dostawać mniej?

Pomimo tego, że minimum wage jest podstawowym wskaźnikiem, który wyznacza, jaka jest najniższa kwota, którą pracodawca może nam zaproponować, tak od tego wymogu istnieją pewne odstępstwa.

  • jesteś młodocianym pracownikiem, czyli masz poniżej 21 lat
  • uczestniczysz w apprenticeship albo innym programie szkoleniowym
  • jesteś osobą niepełnosprawną i otrzymujesz supported wage

Te trzy przypadki są jedynymi sytuacjami, w których firma może zaproponować nam mniej niż wynosi najniższe wynagrodzenie w Australii. Jeśli nie należymy do którejś z powyższych grup, a otrzymujemy niższą pensję niż wymaga tego prawo, jesteś w obowiązku zgłosić to do Fair Work Ombudsman.

Ile powinienem zarabiać?

Od 1 czerwca 2009 w życie weszła nowa ustawa, która zrewolucjonizowała prawo pracy w Australii. Efektem stworzenia Fair Work Act 2009 było m.in. powołanie modern awards, czyli metody ustalania najniższego wynagrodzenia w oparciu o branżę, w której się pracuje lub wykonywaną profesję. Miało to ułatwić poznanie odpowiedzi na pytanie „ile powinienem zarabiać” i „czy moje zarobki są zgodne z prawem”. Od 1 stycznia każdy, z nielicznymi wyjątkami, jest objęty modern awards.

Możesz nie być objęty modern awards, jeśli zajmujesz kierownicze stanowisko lub należysz do ponadprzeciętnie zarabiających pracowników. Możesz wtedy znajdować się poza programem, nawet jeśli Twoja branża jest regulowana przez modern awards.

Biuro Fair Work Ombudsman przygotowało prosty kalkulator, dzięki któremu w przeciągu kilku minut możemy obliczyć nie tylko, ile powinna wynosić nasza stawka godzinowa i tygodniówka, ale także, ile pracodawca powinien zapłacić nam za pracę weekendową, nocne zmiany lub pracę w dni ustawowo wolne.

Oblicz swoją pensję – kliknij w link

Przykładowe wynagrodzenie pomocnika kuchennego pracującego na pełny etat powyżej 20 roku życia
Przykładowe wynagrodzenie pomocnika kuchennego pracującego na pełny etat powyżej 20 roku życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika