Reklama

Według raportu przygotowanego przez portal Money.pl, lekarz zatrudniony na pełen etat w polskim szpitalu, nie licząc dodatków oraz dodatkowego wynagrodzenia za dyżury, może liczyć na pensję w granicach od 3200 do 4600 złotych brutto. Biorąc pod uwagę wysiłek, jaki medycy włożyli w zdobycie swojego zawodu, przestają dziwić protesty młodych lekarzy i rezydentów dotyczące zbyt niski płac. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku lekarzy pracujących w Australii?

W oparciu o statystyki opublikowane przez Australian Tax Office, łatwo można dotrzeć do informacji mówiących o tym, że przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej w Australii w pełnym wymiarze godzin wynosi 78 832 dolary brutto rocznie. To tyle, jeśli chodzi o średnią dla całego społeczeństwa. W przypadku profesji medycznych sytuacja wygląda znacznie lepiej.

Najlepiej zarabiają chirurdzy

Zdecydowanie w najlepszym położeniu znajdują się lekarze o wąskich specjalizacjach, które są deficytowe w Australii. Do takich zalicza się m.in. profesja chirurga (średnie wynagrodzenie roczne 377 000 dolarów, mediana 274 000 dolarów), anestezjologa (średnia 341 000, mediana 323 000 AUD) czy psychiatry (średnia 204 000, mediana 179 000). Dane pochodzące z publikowanych co roku analiz dotyczących zarobków poszczególnych grup zawodowych rzuciły trochę światła na kondycję finansową specjalistów. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie ekspertów w dziedzinach, w których brakuje chętnych do pracy, a samo zdobycie kwalifikacji wymaga lat ciężkiej pracy, zarobki tych ludzi są wyjątkowo atrakcyjne w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem australijskiego pracownika.

Jednak nawet lekarze pierwszego kontaktu nie mogą narzekać. W ich przypadku średnie wynagrodzenie wynosi 101 tysięcy dolarów, co jest wynikiem lepszym o ponad $20 000 od tzw. “średniej krajowej”. Najlepiej zarabiający GP w Australii mogą liczyć nawet na zarobki rzędu 200 000 dolarów.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że chociaż uśrednione wynagrodzenie pobudza wyobraźnię, to młodzi lekarze w Australii nie mogą liczyć na równie atrakcyjne stawki na początku swojej kariery. Cały proces zdobycia kwalifikacji zajmuje wiele lat i potrafi być niezwykle kosztowny. Ukończenie szkoły medycznej, w zależności czy jest to edukacja w trybie under-graduate czy post-graduate medical school, zajmuje od 4 do 6 lat. Obowiązkowy później jest roczny staż, po którym następuje okres rezydencji. Młody lekarz może być rezydentem najkrócej przez rok, jednak okres ten może się wydłużyć do czasu aż zostanie przyjęty do nauki specjalizacji. Zdobycie specjalizacji, w zależności od drogi zawodowej kandydata, trwać może od dwóch lat w przypadku np. GP, czyli lekarza pierwszego kontaktu. Całość zwieńczona jest egzaminami. Dopiero na tym etapie zarobki medyka zaczynają rosnąć i stopniowo stają się ponadprzeciętne. Zanim jednak pracownik służby zdrowia dojdzie do tego etapu, mija wiele lat nauki i praktyki w placówkach służby zdrowia.

Co istotne, tak jak w latach poprzednich, tak i w programie wizowym 2017/2018 zawody medyczne znajdują się na liście profesji pożądanych przez państwo, co umożliwia emigrację do Australii osób posiadających kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu.

Dokładne limity przyjmowania kandydatów do imigracji zarobkowej sprawdzić można na stronach SkillSelect.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika