Reklama

Przesyłanie pieniędzy z Australii do Polski (lub odwrotnie) na pierwszy rzut oka wydaje się być zagadnieniem dość banalnym. Wystarczy przecież wpisać kilka słów do wyszukiwarki, aby naszym oczom ukazały się oferty dziesiątek, o ile nie setek, operatorów płatności międzynarodowych, którzy zabiegając o klienta oferują najlepszy kurs, najszybszy termin realizacji przekazu, bezpieczeństwo transakcji i wiele innych rzeczy, które mają skłonić nas do skorzystania z usług akurat tej konkretnej firmy.

W rzeczywistości jednak proces przesyłania dolarów do Polski jest znacznie bardziej skomplikowany. Bo skąd mamy wiedzieć czy kurs na pewno jest atrakcyjny? Albo gdzie znaleźć pośrednika, który doliczy jak najniższą prowizję za przelew za granicę? Firm działających w sektorze międzynarodowych transferów jest mnóstwo, a szacuje się, że rynek ten jest warty nawet 75 miliardów USD rocznie – jest więc o co walczyć. Na takiej sytuacji zyskuje klient, bo przedsiębiorstwa, które chcą zaistnieć muszą walczyć o konsumenta licznymi promocjami, rabatami i najniższymi cenami. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, gdzie najbardziej opłaca się zlecić transfer pieniędzy do Polski i porównaliśmy oferty największych graczy w tym sektorze.

Jak zatem wygląda sytuacja, kiedy decydujemy się na przesłanie do kraju 1000 AUD?

Operator Kwota w AUD Kwota w PLN Łączne opłaty
TransferWise 1000 AUD 2718.77 PLN 6.95 AUD
CurrencyFair 1000 AUD 2710.20 PLN 3.65 AUD
PayPal 1000 AUD 2587.31 PLN (2%, jeśli środki doładowaliśmy przelewem bankowym, 4.9% w przypadku doładowania i wysłania ich za pośrednictwem karty płatniczej, tj. od 20 AUD do 49 AUD)
WesternUnion 1000 AUD 2604.47 PLN 20 AUD

*Wyliczenia z dnia 18.12.2017

Porównanie wszystkich operatorów nastąpiło tego samego dnia, zatem nie powinno dochodzić tutaj do większych wahań kursu dolara względem złotego. Na podstawie tych informacji można uznać, że najlepszy kurs, w chwili pisania tego artykułu, względem konkurencji oferuje TransferWise. Chociaż CurrencyFair może przekonywać do siebie najniższymi opłatami, bo przy kwocie 1000 AUD było to zaledwie 10 złotych, jednak firma ta gwarantuje minimalnie niższy kurs wymiany AUD/PLN, co przy transferach na większe sumy może już generować poważną różnicę. Równie popularny PayPal nie tylko wycenił dolara prawie najtaniej ze wszystkich graczy na liście (niżej znalazło się wyłącznie WesternUnion), ale też odstrasza wysokimi opłatami, które różnią się w zależności od tego, w jakiej formie doładowaliśmy internetowy portfel zanim wysłaliśmy środki za granicę. Ostatni, chociaż najpopularniejszy globalnie gracz, czyli WesternUnion rozczarowuje, ponieważ nie tylko dolicza do transakcji wysokie opłaty (aż 20 AUD, czyli blisko 55 złotych), ale także oferuje stosunkowo niski kurs wymiany. Niewątpliwą zaletą WesternUnion jest natomiast możliwość odebrania środków nie tylko przez internet, ale także w wybranej placówce firmy, których są setki w całej Polsce.

Każdy ma własne preferencje, jeśli chodzi o wysyłkę pieniędzy do Polski lub do Australii, jednak czasami warto bliżej przyjrzeć się warunkom oferty operatora, z usług którego korzystamy. Na dłuższą metę może to bowiem oznaczać pokaźne oszczędności.

Dla czytelników AustralianLiving przygotowaliśmy także specjalną niespodziankę. Klikając w poniższy link, pierwszy przelew za pośrednictwem TransferWise wykonasz zupełnie za darmo.

Odbierz darmowy przelew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika