Reklama

Międzynarodowe transfery pieniężne od zawsze kojarzyły się z wysokimi opłatami, długim czasem realizacji usługi czy skomplikowanymi procedurami. Wraz z upowszechnieniem internetu wszystko się jednak zmieniło.

Jak grzyby po deszczu na rynku zaczęły powstawać firmy, które oferowały natychmiastowe przelewy środków z jednego kraju do drugiego, pobierając często jedynie symboliczną prowizję. W przypadku jednak, kiedy środki przesyłamy regularnie lub zdarza nam się zlecać przekaz większych sum, nawet kilka procent wartości przelewu może okazać się dla nas bolesnym wydatkiem.

Dlatego warto rozsądnie wybierać operatora transferu pieniędzy z Polski do Australii, aby nie okazało się, że po prostu przepłacamy za przelewy międzynarodowe.

Jakie mamy zatem opcje?

Bankowe przelewy międzynarodowe

Często pierwszą myślą, kiedy planujemy przelew środków do innego kraju, jest nasz bank. Cała procedura wydaje się nieskomplikowana, ponieważ jesteśmy klientem danej instytucji, środki znajdują się już na koncie, a wysłanie ich do dowolnego miejsca na świecie jest kwestią kilku kliknięć. W przypadku jednak, kiedy decydujemy się na to rozwiązanie, należy pamiętać, że możemy w tym przypadku doświadczyć nie tylko gorszego kursu walut, ale także dodatkowych opłat. Istnieje również ryzyko, że bank, którego jesteśmy klientami nie będzie obsługiwał waluty docelowej, dlatego trzeba będzie liczyć się z potencjalnie niekorzystnym dla nas przewalutowaniem środków.

Biorąc pod lupę oferty tylko kilku australijskich banków, łatwo oszacować, ile zapłacimy za przelew 1000 dolarów do Polski.

W przypadku Westpac zapłacimy 20 dolarów opłaty za przelew międzynarodowy zlecony w bankowości internetowej i $32, jeśli zdecydujemy się przesłać środki będąc w placówce banku. Commonwealth Bank of Australia pobiera od 22 do 30 AUD za każdy przekaz, natomiast korzystając z ANZ Internet Banking zapłacimy zaledwie od 18 do 22 dolarów, co jest najlepszą ofertą spośród największych australijskich banków, jednak wciąż potrafi skutecznie odstraszyć, kiedy przelewamy niewielkie kwoty i okazuje się, że znaczna część środków jest pochłaniana przez opłaty bankowe.

Western Union

Western Union
WesternUnion zbudowało solidną markę i zaufanie, jeśli chodzi o sprawne i stosunkowo tanie przelewy międzynarodowe. W przypadku, jeśli decydujemy się przelać 1000 dolarów australijskich na polskie konto, musimy liczyć się z opłatą równą $10.

To nawet 3 razy mniej niż w przypadku niektórych banków, a często pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się nieporównywalnie szybciej. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku wysokość prowizji bazuje na wysokości przelewanej kwoty.

Oznacza to, że za kwoty do 200 dolarów zapłacimy 5 AUD, jednak powyżej $1000 będziemy musieli uiścić opłatę 15 dolarów australijskich, jeśli decydujemy się na przekaz środków na polskie konto. Opłaty są stosunkowo szybkie, a prowizje atrakcyjne. Dlaczego zatem warto szukać dalej?

Pozostali pośrednicy

TransferWise
Rynek międzynarodowych przekazów pieniężnych warty jest kilkadziesiąt miliardów dolarów rocznie. To oznacza, że wiele firm konkuruje między sobą o klienta, oferując coraz to lepsze warunki swoich usług. Wśród nich w ostatnich latach prym wiedzie TransferWise, który zdobył popularność wśród Polaków na emigracji w różnych częściach świata.

W przypadku, jeśli decydujemy się na przelew 1000$, pośrednik pobiera zaledwie 0.7% wartości przelewanych środków, co równa się całkowitym opłatom rzędu 6.95 AUD. Jeśli natomiast praktykujemy częstsze, choć mniejsze transfery, warto pamiętać, że opłaty za przekazy zaczynają się już od 2 dolarów, co znaczy, że jeśli decydujemy się na przelanie 100 dolarów na polskie konto, na rachunku odbiorcy pojawi się równowartość aż 98 AUD.

Warto bowiem pamiętać, że w przypadku przeglądania ofert pośredników przelewów międzynarodowych trzeba zwrócić uwagę nie tylko na opłaty same w sobie, ale także na kurs walut. Ten najczęściej różni się w zależności od firmy, z której chcemy skorzystać. I o ile różnica rzędu kilkunastu groszy na dolarze nie wydaje się być duża, to jeśli decydujemy się na transfer większej kwoty, może okazać się, że straciliśmy całkiem pokaźną sumę przez to, że nasz pośrednik nie posiada atrakcyjnego kursu wybranej przez nas waluty.

Podsumowanie

Jak zatem na konkretnych kwotach wyglądają powyższe rozwiązania, jeśli decydujemy się na przelew do Polski? W tym celu przygotowaliśmy ściągę, która uwzględnia wszystkie opłaty i prowizje na lipiec 2017 roku.

 Sposób przelewu  Kwota przelewu  Opłaty
 Banki  1001 AUD  od 18 do 32 AUD
 Western Union  1001 AUD  15 AUD
 TransferWise  1001 AUD  1 przelew za darmo, kolejny 6.96 AUD

 

Skorzystaj z oferty i ciesz się darmowym przelewem międzynarodowym do 3000 AUD bez opłat!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika