Reklama

Stolica Australii? Canberra. Odpowiedź na to pytanie, chociaż prosta, nastręcza wielu trudności turystom, a często także samym Australijczykom. Dlaczego bowiem wybrano tę niewielką osadę na stolicę Związku Australijskiego, pomijając przy tym znacznie bardziej rozpoznawalne Sydney czy Melbourne, gdzie istniała już infrastruktura, która pozwalałaby na sprawne zarządzanie państwem? Co kierowało ludźmi, którzy zdecydowali, że lepiej będzie zbudować stolicę od podstaw zamiast skorzystać z tego, że w kraju istnieją już metropolie, które śmiało mogłyby z dnia na dzień przejąć obowiązki najważniejszego miasta w kraju?

Najbardziej rozpowszechnioną wersją jest ta, która mówi o tym, że politycy z pozostałych stanów nie chcieli pozwolić na to, aby Sydney, stało się stolicą zjednoczonego kraju. Kiedy przeciągające się w nieskończoność negocjacje nie przybliżały stron do tego, czy stolicą Australii powinno stać się Sydney, czy Melbourne, założycielom państwa udało się w końcu dojść do konsensusu. Ustalono bowiem, że głównym miastem Związku Australijskiego… nie stanie się żadne z miast, które dotąd były brane pod uwagę. Wspomniana lokalizacja miała znajdować się minimum 100 mil od Sydney (chociaż według konstytucji musiała znajdować się w NSW), aby nie dawać nikomu podstaw, by sądzić, że New South Wales jest w jakikolwiek sposób faworyzowane. Chociaż ustalenia te pozwoliły na eliminację dwóch najpoważniejszych kandydatów do tytułu stolicy kraju, to na dobrą sprawę nie przybliżyły one polityków ani o krok do wskazania miasta, które miało tę funkcję pełnić.

Prawda jest jednak taka, że Melbourne nie miało wcale wielkich szans na zostanie stolicą, bowiem reprezentanci NSW postawili sprawę jasno. Jeśli ich stan miał stać się częścią Związku Australijskiego, to stolica miała mieścić się właśnie u nich. W efekcie tego szantażu inni uczestnicy negocjacji zgodzili się na ten warunek, jednak przedstawiciele South Australia wymusili przygotowanie zapisu do konstytucji, który daje New South Wales przywilej posiadania stolicy kraju, jednak uniemożliwia Sydney dzierżenie tego tytułu.

Dodatkowo postanowiono, że ze względów bezpieczeństwa główna metropolia nie może być zlokalizowana na wybrzeżu. Chodziło tutaj o to, że w przypadku wojny i potencjalnej inwazji, wróg miałby zbyt łatwy dostęp do stolicy, gdyby ta znajdowała się nad wodą. Dodatkowo, niemałą rolę odegrały tutaj też względy zdrowotne i higieniczne. W czasie, kiedy debatowano o przyszłej stolicy Australii, w wielu miastach trwała zaraza. Ludzie umierali, a winą obarczono szczury, które przybywały do kraju na statkach. Aby uchronić najważniejsze osoby w państwie przed zagrożeniem, postanowiono że stolica nie może znajdować się na wybrzeżu.

Dodatkowo, istotnym czynnikiem, o którym mało się jednak mówi, były warunki atmosferyczne. Politycy stwierdzili, że biały człowiek nie jest w stanie efektywnie pracować w wysokich temperaturach, dlatego stolica musiała znaleźć się w miejscu, gdzie upały nie utrzymywały się przez cały rok.

Te wszystkie przesłanki pozwoliły zawęzić obszar poszukiwań. W ten sposób ostateczną lokalizację wybrano w 1908 roku. Padło na Canberrę, a pierwsze prace na miejscu ruszyły już w 1913.

Budynek parlamentu w Canberze. Funkcjonował do 1988 roku.

9 maja 1927 roku przeniesiono parlament z Melbourne do Canberry i to właśnie ten dzień uznaje się za oficjalną datę inauguracji działalności stolicy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika