Reklama

Według Centre for Independent Studies, w tym roku Tax Freedom Day, czyli dzień, w którym obywatele zarobili wystarczająco dużo, aby spłacić swoje zobowiązania podatkowe względem Skarbu Państwa, wypada 22 kwietnia.

I chociaż dzień ten ma wymiar czysto symboliczny i w rzeczywistości nie przestajemy od tego momentu płacić podatków, tak jest to łatwy sposób, aby przekonać się, jak dużo w skali roku oddajemy do budżetu państwa. Statystycznie, każdemu rezydentowi Australii w 2017 roku zajmie 112 dni, aby zarobić wystarczająco dużo, żeby pokryć swoje zobowiązania podatkowe. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych obywatele mogą obchodzić ten dzień już 9 kwietnia, jednak rekordzistami są tutaj mieszkańcy Indii, którzy Tax Freedom Day celebrują już 14 marca, czyli w 73 dzień roku.

Jeśli zaś chodzi o kraje, w których Dzień Wolności Podatkowej obchodzi się później niż w Australii, to warto wymienić Polskę, gdzie w bieżącym roku wypada on 22 czerwca, Niemcy (8 lipca), natomiast niechlubne zestawienie zamyka Norwegia, w której to statystyczny obywatel pracować musi aż 210 dni (29 lipca), aby uregulować wszelkie należności podatkowe względem Urzędu Skarbowego.

Mieszkańców Australii powinien zainteresować fakt, że od 2011 roku Freedom Tax Day wypada później niż w roku poprzedzającym. W 2015 był to 11 kwietnia, w 2016 12 kwietnia, natomiast w 2017 aż 22.04. Powodem takiego stanu rzeczy jest globalny kryzys gospodarczy, który na początku tej dekady dotknął większość światowych gospodarek, a który zmusił rządzących do reform polityki fiskalnej.

Mieszkańcy Nowej Zelandii na świętowanie Dnia Wolności Podatkowej muszą czekać kilkanaście dni dłużej od Australijczyków – w 2016 roku było to 15 dni i chociaż rezydenci tego kraju mają powody do radości, bowiem od 2010 roku dzień ten wypada coraz szybciej, tak biorąc pod uwagę wymiar historyczny – dzisiaj mieszkańcy Nowej Zelandii muszą wyczekiwać Freedom Tax Day dwa tygodnie dłużej niż jeszcze w 1994 roku i aż 2 miesiące dłużej niż było to w 1974.

[Fot. PixaBay.com]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika