Reklama

The Reserve Bank of Australia, kontynuując inicjatywę modernizacji systemu zabezpieczeń australijskich banknotów, ogłosił właśnie, że odświeżony banknot 50-dolarowy trafi do obiegu w październiku.

Projekt został zaprezentowany szerszej publice w ubiegłym tygodniu. Chociaż, od strony wizualnej, nie można dopatrzyć się rewolucyjnych zmian, to przedstawiciele Banku Rezerw podkreślają, że nowy banknot zagwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo transakcji i utrudni działalność fałszerzy.

Chociaż plany wymiany środków płatniczych zostały zapowiedziane już w 2012 roku, to urzędnicy zapewnili, że cały proces rozłoży się w czasie, aby jak najsprawniej zastąpić banknoty funkcjonujące w obiegu nowymi, jednocześnie edukując obywateli o tym, jak rozpoznać nowe, autoryzowane przez The Reserve Bank of Australia.

dolar australijskiNa nowym banknocie 50-dolarowym wciąż wykorzystywane będą wizerunki David Unaipona i Edith Cowan, aborygeńskiego twórcy oraz pierwszej członkini australijskiego parlamentu. Znacznie więcej zmian można zaobserwować od strony technicznej. Większość z nich zaprezentowano na filmie przygotowanym przez The Reserve Bank of Australia.

Według oficjalnych danych, w obiegu znajduje się 686 milionów banknotów o nominale 50 AUD o łącznej wartości ponad 34 miliardów dolarów. Przekłada się to na 47% wartości wszystkich banknotów i monet znajdujących się w użytku. Taka skala przedsięwzięcia sprawia, że chociaż nowe banknoty trafią do użytku w październiku, to może minąć jeszcze wiele miesięcy zanim odświeżona “pięćdziesiątka” trafi do naszych portfeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika