Reklama

Gdyby zapytać Polaków mieszkających w Australii, dlaczego zdecydowali się na opuszczenie swojej ojczyzny i rozpoczęcie nowego życia akurat tutaj, to z całą pewnością każdy zupełnie inaczej argumentowałby swoją decyzję dotyczącą tego, co skłoniło go do spakowania się i postawienia stopy na drugim końcu świata. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych powodów wyjazdu, które podają Polacy emigrujący do Down Under.

 1. Kuszący klimat

Nie ma co ukrywać, Polska, choć piękna, bez wątpienia przegrywa z Australią wśród ludzi, którzy cenią sobie słońce, plaże, wspaniałą faunę i florę czy setki mil lądu wyglądającego jakby nigdy nie doświadczył obecności człowieka. Nie tylko lepiej płatna praca czy doświadczenie zawodowe z Australii przemawia do młodych ludzi, którzy organizują sobie wyjazd do krainy Down Under. Także niezapomniana przygoda i wspomnienia na całe życie stanowią kluczowy aspekt, który decyduje o tym, że właśnie tutaj każdego roku setki Polaków decydują się rozpocząć kolejny etap swojego życia.

 1. Próba charakteru

Emigracja emigracji nierówna. Zawsze zmieniając kraj zamieszkania jesteśmy skazani na rozłąkę z najbliższymi i próbę zaaklimatyzowania się w nowej rzeczywistości. Inaczej traktuje się wyjazd do Niemiec czy Wielkiej Brytanii, a zupełnie inaczej należy przygotować się do zamieszkania na drugim końcu świata, w Australii. Tutaj nie mamy tego komfortu, że kupimy bilet tanich linii lotniczych i za godzinę bądź dwie będziemy już w ojczyźnie. Życie w Australii to wielkie poświęcenie i wyzwanie dla każdego, nie tylko ze względów logistycznych, ale także (lub nawet przede wszystkim) psychologicznych.

3. G’day mate!

Niektórzy mawiają, że Polacy bywają marudni i szklankę zawsze widzą do połowy pustą. Czasami to przekonanie wśród ludzi jest tak silne, że za wszelką cenę potrzebują zmiany. Chcą wyjechać do innego kręgu kulturowego, gdzie panuje odmienna mentalność, luźniejsze podejście do życia i gdzie wszystko jest odwrotnie niż w Polsce. Często wyjazd do innego europejskiego kraju nie wystarcza, bo jednak tworzymy z pozostałymi mieszkańcami Starego Kontynentu tę samą cywilizację, jednak już wyprawa na drugi koniec świata to solidna dawka nowych bodźców, doświadczeń i przede wszystkim, możliwość spojrzenia na świat z nieznanej dotąd perspektywy. Australia jest idealnym wyborem, jeśli mamy dość wszystkiego, co nas otacza i potrzebujemy w naszym życiu zmian.

4. Doświadczenie zawodowe i wykształcenie

Pracodawcy na całym świecie zabiegają o ludzi, którzy nie boją się wyzwań, posiadają doświadczenie w międzynarodowym środowisku akademickim czy biznesowym lub po prostu mają odwagę, by nie stać w miejscu. Pobyt w Australii to nie tylko możliwość nawiązania nowych kontaktów, które mogą przydać się w dalszej karierze, ale także źródło imponujących wpisów do CV, które otworzą wiele drzwi do firm na całym świecie. Szczególnie, jeśli wyjazd do Down Under połączy się ze zdobywaniem nowych kwalifikacji, kursami lub ukończeniem na miejscu studiów, w pełni korzystając z dobrodziejstw wiz edukacyjnych.

5. Oszczędności na czarną godzinę

Chociaż emigracja do Australii wiąże się z całkiem sporymi początkowymi nakładami finansowymi, to należy pamiętać, że pensje w kraju kangurów są całkiem atrakcyjne. Według oficjalnych statystyk, przeciętne wynagrodzenie roczne dla osoby pracującej w pełnym wymiarze godzin wynosi $78 832, a uwzględniając nadgodziny i premie jest to kwota $81 947. Według aktualnego kursu daje nam to równowartość 220 000 złotych. Chociaż nie każda wiza umożliwia nam pracę na pełen etat, tak zawsze jest to jakiś punkt wyjścia do przedłużenia swojego pobytu w Australii na innych zasadach, a wtedy nie tylko można poprawić swoją sytuację materialną, ale nawet regularnie odkładać niewielkie kwoty, aby na emeryturę wrócić do Polski i prowadzić komfortowe życie.

A może są jakieś inne powody, o których nie pomyśleliśmy przygotowując powyższe zestawienie? Dajcie nam znać w komentarzach lub na naszym profilu na Facebooku.

3 KOMENTARZE

 1. Ja jestem po prostu urzeczona tym krajem, przyrdą, klimatem, ludzmi i poczuciem wolności, o które się tam otarłam. Byłam tam trzykrotnie dzięki wspaniałemu przypadkowi i nie mogę przestać tęsknic.

 2. Zgadzam sie Australia to piekny przyrodniczo kraj, pełen swobód, multikulturowy, inny od Europy .
  Nikt tutaj nie pisze, ze zycie codzienne w tym kraju jest bardzo drogie szczegolnie wynajem mieszkania lub jego zakup.
  Uzyskanie pobytu w tym kraju rowniez nie jest łatwe wiąże sie z posiadaniem duzych pieniędzy i rekomendacji pracodawców.
  Odłożyć na ten cel nie jest łatwo bo wydatki bieżące pochłaniają wiekszosc pensji. Bylam tam, mieszkalam wiec wiem dlatego z kazdego miejsca na Swiecie i z Australii zawsze powracam do mojej Polski.
  Jak zwykle mam marzenia aby moja ojczyzna przestała byc niszczona przez polityków.
  ZycE Państwu wspanialych podrozy ?☀️Krystyna

 3. Krystyna Anna . Mieszkamy w Australii juz ponad 30 lat . To byla nasza najlepsza decyzja zycia . Jezeli pracuje malzenstwo , rozmyslnie zarzadza finansami , wtedy stac nad na wszystko . Juz po 10 miesiacach pobytu kupilismy pierwszy dom . Oczysiscie na raty , oczywiscie maly . Splacalismy zanoszC kazdego dolara do banku i po 5 latach byl splacony dom i samachod . Corka zawsze ksztalcila sie w katolicki h szkolach lacznie z uniwersytetem . Studia wyzsze juz sama splacala po ukonczeniu ich , pracujac . . Maz zmarl . Jestem emerytka . Emeryt ma znizki na wiele oplat a szczegolnie duze na leki . Mieszkam sama w pieknym , duzym 300 metr. domu . Stac mnie na utrzymanie domu , dobrego samochodu i bywanie na wyjazdach dowolnych lacznie z zagranicznymi. Bylismy 7 razy na urlopievw Polsce , po drodze w Kanadzie, we Wloszech , hiszpanii i kazdorazowo w Niemczech . Jestem szczesliwa w tym kraju . Mlodzi ambitni , wyksztalceni maja swietne prace inoczywiscie xyja na znacznie wyzszym poziomie niz ja . Podkreslam , praca , rozwaznksc finansowa , dobre planowanie . Znam takich , ze sa po 25 lat iutopieni w dlugach . .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika