Reklama

Australia słynie z pięknych plaż, wielkich metropolii i egzotycznego klimatu. Stanowi też miejsce bytowania wielu niebezpiecznych gatunków zwierząt. Według oficjalnych danych, kontynent ten zamieszkuje 17 z 26 najbardziej jadowitych węży i pająków świata. Nie jest to oczywiście równoznaczne, z tym że na każdym kroku czai się na nas mnóstwo zagrożeń z ich strony. Realia są takie, że niekiedy samemu trzeba się „postarać”, by paść ofiarą jednego z nich.

Węże

Przemieszczają się bezszelestnie. W przypadku niektórych gatunków ich ukąszenia powodują szybką śmierć. Gdyby przyjrzeć się jednak faktom zwierzęta te zabijają ok. 4 osób rocznie. Podróżując po najmniejszym kontynencie świata, możesz się na nie praktycznie nie natknąć (w zależności od tego, w jakie rejony się wybierasz). Jeżeli jesteś świadomy zwiększonego występowania węży na danym obszarze, koniecznie zaopatrz się w buty zasłaniające kostkę.

Pająki

Wywołują niemały lęk i obrzydzenie u wielu ludzi. Prawda jest taka, że ostatnia odnotowana ofiara pająka przypada na rok 1981, a w ciągu 100 lat zabiły 27 osób. Australię zamieszkuje 10 tysięcy gatunków tych stworzeń. Wśród nich najbardziej śmiercionośny jest ptasznik sydnejski. Jeżeli za wszelką cenę chcesz zminimalizować ryzyko spotkania pająka, polecamy unikać wysokich traw, ogrodów i garaży. Niektórzy mieszkańcy Australii radzą dobrze sprawdzać buty. Ponoć stanowią one najlepsze miejsce kryjówki dla ośmionogich sąsiadów.

Przeczytaj też: Pająki nie takie straszne?

Kazuary

Duże ptaki, podobne wyglądem do strusia, z „kaskiem” na głowie. Są bardzo niebezpieczne z uwagi na potężny pazur, którego używają w sytuacjach zagrożenia. Można je spotkać w tropikalnych rejonach Australii. Stanowią jeden z najbardziej wymierających gatunków. Szansa spotkania ich jest nikła.

Wodne niebezpieczeństwa

Chcąc popływać w morzu niejednokrotnie natkniesz się na tabliczki ostrzegające o obecności meduz, krokodyli czy rekinów.  Te ostatnie rzadko atakują ludzi. Częściej (szczególnie na północy) doświadczycie obecności meduz. Niektóre gatunki są nieszkodliwe, za to spotkanie z innymi może zakończyć się śmiercią. Zwykle w celach bezpieczeństwa rozciągnięte są siatki oddzielające strefę kąpieliska od reszty morza.

Kangury

Symbol Australii, który częściej niż pająki i węże powoduje śmiertelne zagrożenie dla człowieka. Stanowi on problem na drogach. O zmierzchu ma w zwyczaju wyskakiwanie przed samochody. Ubarwienie kangurów nie pomaga w dostrzeżeniu ich na jezdni. Nieostrożność stanowi przyczynę wielu wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt.

W sytuacjach napotkania jednego z wielu zagrożeń ze strony zwierząt najlepiej jest zachować zdrowy rozsądek. Wypadki śmiertelne zdarzają się rzadko, a często są one spowodowane nieodpowiednim zachowaniem człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika