Reklama

Chociaż Australia każdego roku kusi tysiące nowych imigrantów, którzy przeprowadzają się tutaj, by przeżyć niezapomnianą przygodę, rozpocząć nowe życie i znaleźć lepszą pracę, tak nie dla wszystkich przeprowadzka do Australii jest permanentna. Część nowych australijskich rezydentów planuje powrócić kiedyś do swojej ojczyzny – a wtedy warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia związana z pobieraniem australijskiej emerytury zagranicą.

Zacznijmy od podstaw

Pierwszym warunkiem dla nierodowitych Australijczyków chcących pobierać lokalne świadczenia emerytalne w innym kraju jest posiadanie statusu rezydenta przez minimum 10 lat, z czego 5 lat nieprzerwanie. Dodatkowo, warto pamiętać że w dniu składaniu wniosku o emeryturę należy wciąż być australijskim rezydentem oraz przebywać na terytorium Australii – wyjątkiem od tej reguły są osoby korzystające z dobrodziejstw International Social Security Agreement.

Mówimy tutaj jednak Age Pension, czyli emeryturze wypłacanej przez państwo po przekroczeniu wieku emerytalnego oraz weryfikacji majątku i dochodów – bowiem wysokość Age Pension jest formą pomocy seniorom, których dochody są stosunkowo niskie. Ten rodzaj emerytury nie jest wypłacany każdemu. Obecnie dla osób samotnych limitem zarobków jest $1,918.20 na 2 tygodnie, a dla par $2,936.80. Jeśli zarobki przekraczają te kwoty, to Age Pension nie zostanie wypłacone, natomiast pełne świadczenie przyznawane jest, jeśli dochody na 2 tygodnie wynoszą do $164 dla osoby samotnej i $292 dla pary – za każdego dolara powyżej tych kwot redukowane jest 50 centów z wysokości świadczenia Age Pension.

Dochody nie są jednak jedynym kryterium, które może ograniczać wysokość Age Pension, bowiem także długość pobytu i lat pracy w Australii wpływa na to, ile pieniędzy zostanie nam przyznane. Osoby, które pracowały w kraju przez 35 lat mogą otrzymać pełną kwotę, jeśli jednak pracowaliśmy krócej, np. 20 lat, wówczas wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie równania 20(lata pracy w Australii)/35(lata pracy umożliwiające wypłatę maksymalnego świadczenia) x kwota przysługującej nam emerytury.

Przykład:

Pracowaliśmy w Australii przez 20 lat, zatem: 20/35×797.90 (kwota świadczenia dla osoby samotnej) = $456 co dwa tygodnie, czyli $912 miesięcznie.

Ile wynosi Age Pension?

Maksymalna kwota świadczenia dla osoby samotnej to $797.90, zaś dla pary to $1,203.00 na 2 tygodnie. Dodatkowo, australijscy emeryci mogą korzystać z licznych ulg i zniżek, jednak zakładając, że zamierzamy spędzić starość poza Australią, fakt ten nie wpływa na naszą sytuację.

Co ponadto?

Oczywiście przechodząc na emeryturę nie jesteśmy zdani na samo Age Pension – jest to raczej dodatek, który ma sprawić, że będziemy w stanie utrzymać się po odejściu z pracy. Naszym głównym źródłem dochodu na emeryturze będzie bowiem superannuation.

Superannuation jest emeryturą finansowaną z naszych składek, które każdego miesiąca opłaca pracodawca na rzecz funduszy emerytalnych. Obecnie wysokość składki wynosi 9,5%, jednak do 2025 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 12% miesięcznie. Dodatkowo, każdy pracownik ma prawo wpłacić dodatkowe środki na swoje konto emerytalne, aby w ten sposób zwiększyć kapitał, którym obracał będzie fundusz, dzięki czemu może on liczyć na wyższą emeryturę.

I chociaż środki gromadzone w superannuation są przeznaczone na czas, kiedy zrezygnujemy już z pracy, tak istnieje możliwość, aby uzyskać dostęp do zgromadzonych tam funduszy jeszcze zanim osiągniemy Preservation Age, czyli wiek, w którym możemy dysponować już naszym kapitałem emerytalnym (Preservation Age wynosi obecnie od 55 do 60 roku życia).

Przepisy dopuszczają bowiem możliwość wypłacenia środków w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej, konieczności sfinansowania leczenia niepokrytego przez opiekę zdrowotną w Australii lub innych pochodnych wydatków pierwszej potrzeby. W innych przypadkach będziemy musieli poczekać do czasu, kiedy osiągniemy Preservation Age – dopiero wtedy możemy wypłacić zgromadzone środki w 1 racie lub zdecydować się na co tygodniowe wypłaty ratalne. Także w przypadku, kiedy zamierzamy pobierać te środki poza Australią.

1 KOMENTARZ

  1. mam przepracowane 32 lata w australi , mysle o wyjezdzie na stale do polski , jaka to moze byc kwota ?
    czy emerytura bedzie w dolarach , cz y w zlotowkach ? czy benda potracane jakies oplaty zwizane z
    wyslaniem pieniedzy do polski ? czy musze wracac do australi co roku zeby otrzymywac regularnie emeryture ? prosze o rade jesli to mozliwe .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika