Reklama

Chociaż Australia każdego roku kusi tysiące nowych imigrantów, którzy przeprowadzają się tutaj, by przeżyć niezapomnianą przygodę, rozpocząć nowe życie i znaleźć lepszą pracę, tak nie dla wszystkich przeprowadzka do Australii jest permanentna. Część nowych australijskich rezydentów planuje powrócić kiedyś do swojej ojczyzny – a wtedy warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia związana z pobieraniem australijskiej emerytury zagranicą.

Zacznijmy od podstaw

Pierwszym warunkiem dla nierodowitych Australijczyków chcących pobierać lokalne świadczenia emerytalne w innym kraju jest posiadanie statusu rezydenta przez minimum 10 lat, z czego 5 lat nieprzerwanie. Dodatkowo, warto pamiętać że w dniu składaniu wniosku o emeryturę należy wciąż być australijskim rezydentem oraz przebywać na terytorium Australii – wyjątkiem od tej reguły są osoby korzystające z dobrodziejstw International Social Security Agreement.

Mówimy tutaj jednak Age Pension, czyli emeryturze wypłacanej przez państwo po przekroczeniu wieku emerytalnego oraz weryfikacji majątku i dochodów – bowiem wysokość Age Pension jest formą pomocy seniorom, których dochody są stosunkowo niskie. Ten rodzaj emerytury nie jest wypłacany każdemu. Obecnie dla osób samotnych limitem zarobków jest $1,918.20 na 2 tygodnie, a dla par $2,936.80. Jeśli zarobki przekraczają te kwoty, to Age Pension nie zostanie wypłacone, natomiast pełne świadczenie przyznawane jest, jeśli dochody na 2 tygodnie wynoszą do $164 dla osoby samotnej i $292 dla pary – za każdego dolara powyżej tych kwot redukowane jest 50 centów z wysokości świadczenia Age Pension.

Dochody nie są jednak jedynym kryterium, które może ograniczać wysokość Age Pension, bowiem także długość pobytu i lat pracy w Australii wpływa na to, ile pieniędzy zostanie nam przyznane. Osoby, które pracowały w kraju przez 35 lat mogą otrzymać pełną kwotę, jeśli jednak pracowaliśmy krócej, np. 20 lat, wówczas wysokość świadczenia obliczana jest na podstawie równania 20(lata pracy w Australii)/35(lata pracy umożliwiające wypłatę maksymalnego świadczenia) x kwota przysługującej nam emerytury.

Przykład:

Pracowaliśmy w Australii przez 20 lat, zatem: 20/35×797.90 (kwota świadczenia dla osoby samotnej) = $456 co dwa tygodnie, czyli $912 miesięcznie.

Ile wynosi Age Pension?

Maksymalna kwota świadczenia dla osoby samotnej to $797.90, zaś dla pary to $1,203.00 na 2 tygodnie. Dodatkowo, australijscy emeryci mogą korzystać z licznych ulg i zniżek, jednak zakładając, że zamierzamy spędzić starość poza Australią, fakt ten nie wpływa na naszą sytuację.

Co ponadto?

Oczywiście przechodząc na emeryturę nie jesteśmy zdani na samo Age Pension – jest to raczej dodatek, który ma sprawić, że będziemy w stanie utrzymać się po odejściu z pracy. Naszym głównym źródłem dochodu na emeryturze będzie bowiem superannuation.

Superannuation jest emeryturą finansowaną z naszych składek, które każdego miesiąca opłaca pracodawca na rzecz funduszy emerytalnych. Obecnie wysokość składki wynosi 9,5%, jednak do 2025 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 12% miesięcznie. Dodatkowo, każdy pracownik ma prawo wpłacić dodatkowe środki na swoje konto emerytalne, aby w ten sposób zwiększyć kapitał, którym obracał będzie fundusz, dzięki czemu może on liczyć na wyższą emeryturę.

I chociaż środki gromadzone w superannuation są przeznaczone na czas, kiedy zrezygnujemy już z pracy, tak istnieje możliwość, aby uzyskać dostęp do zgromadzonych tam funduszy jeszcze zanim osiągniemy Preservation Age, czyli wiek, w którym możemy dysponować już naszym kapitałem emerytalnym (Preservation Age wynosi obecnie od 55 do 60 roku życia).

Przepisy dopuszczają bowiem możliwość wypłacenia środków w przypadku ciężkiej sytuacji finansowej, konieczności sfinansowania leczenia niepokrytego przez opiekę zdrowotną w Australii lub innych pochodnych wydatków pierwszej potrzeby. W innych przypadkach będziemy musieli poczekać do czasu, kiedy osiągniemy Preservation Age – dopiero wtedy możemy wypłacić zgromadzone środki w 1 racie lub zdecydować się na co tygodniowe wypłaty ratalne. Także w przypadku, kiedy zamierzamy pobierać te środki poza Australią.

6 KOMENTARZE

  1. mam przepracowane 32 lata w australi , mysle o wyjezdzie na stale do polski , jaka to moze byc kwota ?
    czy emerytura bedzie w dolarach , cz y w zlotowkach ? czy benda potracane jakies oplaty zwizane z
    wyslaniem pieniedzy do polski ? czy musze wracac do australi co roku zeby otrzymywac regularnie emeryture ? prosze o rade jesli to mozliwe .

  2. orjentowalem sie w tej sprawie- mieszkam w Australi- 35 lat- mozesz tez uzyskac -dodtkowe informacje-dzwoniac do biura polskich tlumaczy-ktorzy doskonale znaja to zagadnienie-popros o polskich tlumaczy-telefon131202-tam maja na biezaco kompletne informacje-polecam

  3. jezleli wyjedziesz do Polski- pieniadze beda wplacane na Twoje konto bankowe- w Australi lub w Polsce(- ja wole kiedy pieniadze sa wpalcane do banku w Australi-) ( mozesz korzystac z karty bankowej australijskiej-przelewjac przez komputer na -konto w Polsce)- polecam- jezeli bedziesz mieszkac dluzej niz 185 dni w Polsce-Twoja emerytura australisjka bedzie-opodatkowan w Polsce-jezeli natomiast wystarczy, ze wyjedziesz z Polski- na pare tygodni- Twoja emerytura nie bedzie opodatkowana- koniecznie zadzwon do biura tlumaczy w Australi- przy dzisiejszym kursie dolara australijskiego-w stosunku do zlotego- rok 2019- $1-2.74zl.-pelna emerytura w Polsce- bedzie okolo 5000 ty.zl.-ale jezeli ,byles tylko w Aystrali mniej lat- nie otrzymasz 100%emerytury. Polska i Australia podpisaly-(pare lat wstecz-umowe emerytalna)- jednym z punktow-jest-unikniecie -podwojnego opodatkowania- czyli otrzymujac emeryture australijska w Polsce- bank w Polsce-bedzie pobieral,l od tej emerytury podatek- chyba ze, bedziesz w Polsce mieszkal tylko 185 dni- czyli 6 miesiecy- wtenczas nie pobiera sie podatku-od emerytury…Zreszta prosze skontaktowac sie-z biurem tlumaczy- ps. co dwa tygodnie emerytura lub renta jest wplacana na Twoje konto bankowe-

    • jezeli otrzymasz emeryture australisjka- i dostaniesz pozwolenie-na stale opuszcenie Australi- (ja to mam)- nie musisz wracac do Australi- do konca zycia-pieniadze beda automatycznie-wplacane na, twoje konto-bankowe- w Australi lub w Polsce ( ja wole-zeby pieniadze,byly wplacane na moje konto bankowe w Australi),majac konto bankow w Polsce- mozesz przez komputer robic przelewy na-swoje konto bankowe w Polsce- kwestia wlasnego wyboru- przeliczajc miesieczna emerytura w Australi- wynosi okolo $1700-1800. jezleli byles w Australi- 35 lat- w innym przypadku- emerytura bedzie nizsza.

  4. innna sprawa- jezleli twoje dochody przeekroczyly- sume…(to co masz odlozne w banku)- i inne swiadzcenia-typu investment property- gieldowe sprawy- jezeli masz wiecej niz $500 tys(oprocz wlasnego domu lub mieszknia). jest taka,mozliwosc ze-nie otrzymasz emerytury.!!!!!..co roku sa zmiany.Dlatego koniecznie-skontaktuj sie z bolskim biurem tlumaczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika