Reklama

„MARRIAGE EQUALITY PASSES”, tymi słowami w budynku australijskiego parlamentu przyjęto ustawę, która po burzliwej, bo aż kilkunastogodzinnej, debacie dała prawo wszystkim mieszkańcom Antypodów do zawierania jednopłciowych małżeństw. Po wielu miesiącach prowadzenia kampanii społecznych zapadła ostateczna decyzja, która sprawia, że Australia staje się 26 krajem, w którym osoby tej samej płci mogą oficjalnie wchodzić w związki małżeńskie.

źródło: smh.com.au

Zwolennicy ustawy na ulicach całego kraju wyrazili swoje zadowolenie z przebiegu procesu legislacyjnego i rozpoczęli uroczystą fetę, która była zwieńczeniem trwającego wiele miesięcy boju o prawo do legalizowania związków dwóch przedstawicieli tej samej płci.

Przywódca opozycji, Bill Shorten na minuty przed wcieleniem nowego prawa w życie wyraził nadzieję, że od tej chwili kraj nie będzie dzielił się na tych, którzy głosują „tak” lub „nie”, a wszyscy po prostu będą mogli czuć się Australijczykami na równych prawach.

Równość nie jest prezentem, który można komuś dać” – zakończył swoją wypowiedź Shorten.

Warto przypomnieć bowiem, że większość obywateli Down Under opowiadało się za przyjęciem ustawy, ponieważ według ankiety przeprowadzonej pomiędzy wrześniem a listopadem, aż 61.6% ankietowanych poparło prawo do jednopłciowych małżeństw. Dla porównania, według podobnej ankiety przeprowadzonej w Polsce przez IPSOS, w kraju nad Wisłą zaledwie 38% respondentów wyraziło poparcie dla legalizacji małżeństw mniejszości seksualnych.

Wynik dzisiejszego posiedzenia parlamentu jest zwieńczeniem walki polityków frakcji liberalnych i organizacji LGBT, która toczyła się od 2004 roku, kiedy to wprowadzono nowelizację Marriage Act 1961. Do tamtej pory ustawa nie definiowała instytucji małżeństwa i teoretycznie pozwalała na zawarcie związku dwóch mężczyzn lub dwóch kobiet, jednak zmiana prawa uniemożliwiła dalsze wykorzystywanie tego niedopowiedzenia i sprecyzowała, że małżeństwem jest dobrowolny związek kobiety i mężczyzny z wykluczeniem wszystkich pozostałych.

Ostateczny podział głosujących za (po lewej) i przeciw (po prawej) ustawie w australijskim parlamencie.

Co to jednak znaczy dla osób, które chcą w przyszłości wejść w związek małżeński z przedstawicielem tej samej płci? Według nowej ustawy, wszyscy zainteresowani już od 9 grudnia będą mogli złożyć wniosek informujący o chęci zawarcia małżeństwa, który nabierze mocy prawnej po upływie miesiąca. To znaczy, że pierwsze śluby par homoseksualnych w Australii zaczną odbywać się dopiero 9 stycznia 2018 roku, jednak przedstawiciele organizacji LGBT przyznają, że skoro starczyło im cierpliwości, aby walczyć o to prawo przez ostatnie 13 lat, to kolejny miesiąc oczekiwania nie jest czymś nie do zaakceptowania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj nazwę użytkownika